понеделник, 26. октомври 2020. Вести денес: 24
home Вести

Швајцарците го поддржаа купувањето нови борбени авиони

Швајцарците го поддржаа купувањето нови борбени авиони

Швајцарците денеска на референдум го поддржа планот на владата за купување нови борбени авиони, со изненадувачки тесно мнозинство од 50,1 процент.

Британските медиуми пренесуваат дека вредноста на набавката изнесува шест милијарди швајцарски франци, а владата следната година ќе треба да избере меѓу неколку производители на борбени авиони како што се Ербас, Боинг и француски Рафал.

Авионите ќе ја заменат застарената флота од 30 борбени авиони Хорнет F/A 18, што од употреба ќе бидат повлечени во 2030 година. (МИА)

Коронавирус