среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 96
АКТУЕЛНО

Активни над 20.800 случаи на коронавирус

home Вести

Шумските пожари во Северна Калифорнија се најголемите во историјата на државата

Шумските пожари во Северна Калифорнија се најголемите во историјата на државата

Шумскиот пожар во Мендосино, Северна Калифорнија, распламтен од сувите растенија и топлото и ветровито време,  е најголемиот во историјата на државата.

Пожарот, формиран од две огништа, веќе уништи 114.800 хектара и продолжува да беснее, соопштија локалните власти.

Од пожарите северно од Сан Франциско, уништени се 75 куќи  и  илјадници жители се евакуираат.

Околу 3.900 пожарникари, вклучително екипи од Аризона, Вашингтон и Алјаска се обидуваат да го совладаат пожарот.

Коронавирус