недела, 13. јуни 2021. Вести денес: 27
home Вести

Што се случува во Северна Кореја: Светските медиуми веќе ја пренесоа веста за Ким Џонг-Ун во стаклен ковчег (ФОТО)

Што се случува во Северна Кореја: Светските медиуми веќе ја пренесоа веста за Ким Џонг-Ун во стаклен ковчег (ФОТО)

По разните шпекулации за здравствената состојба на лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-Ун, кои отидоа дотаму и дека Ким починал по операција на срцето, на социјалните мрежи почна да се шири фотографија на која тој е прикажан починат во стаклен ковчег.

Фотографијата првично се појавила на кинеската социјална мрежа Веибо.

Нема информации дали фотографијата е автентична, или пак, станува збор за фотошоп.

Дел од таблоидните медиуми, веќе пишуваа за смртта на Ким Џонг Ун. „Дејли меил“, повикувајќи се нa гласини од кинески медиуми, пишува дека Ким Џонг-ун веќе починал.

И тој, но и други онлајн медиуми, паралелно ја пренесуваат и веста од јапонски медиуми дека севернокорејскиот лидер е во „вегетативна состојба“.

Севернокорејските медиуми, пак, кои се под строга државна контрола, засега молчат.

А информација за здравствената состојба не може да се најде ниту во медиумите како што се „Би-би-си“, „Гардијан“, „Ројтерс“…

Од Пјонгјанг се уште нема официјална информација за здравствената состојба на Ким Џонг-Ун.

ЕУРО 2020

Македонија