четврток, 13. мај 2021. Вести денес: 123
home Вести

ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ СО МИЛИЈАРДИТЕ? Бил и Мелинда Гејтс се разведуваат по 27 години брак – еве што следува

Бил и Мелинда Гејтс го објавија разводот во понеделникот. Веднаш се појави прашањето како разводот по 27 години брак може да влијае на нивниот статус на двајцата најголеми филантропи во светот.
ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ СО МИЛИЈАРДИТЕ? Бил и Мелинда Гејтс се разведуваат по 27 години брак – еве што следува

Коосновачот на „Мајкрософт“ и неговата сопруга, која управува со најголемата приватна фондација за добротворни цели, рече дека ќе продолжат со својата работа во фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“, која најави дека двајцата ќе останат копретседатели, пишува „ЛА Времиња”.

– Не се планира промена на нивните улоги или на самата организација. Тие ќе продолжат да работат заедно на обликување и одобрување стратегии и да ја одредат целокупната насока на организацијата – се наведува во изјавата на фондацијата Бил и Мелинда Гејтс.

Сепак, Дејвид Калахан, уредник на дигиталното издание „Внатре во Филентропија“, смета дека има голем број на неодговорени прашања.

Заедно со Ворен Бафет, Бил и Мелинда започнаа „Giving Plage“, што ги обврзува потписниците да донираат поголем дел од своето богатство во добротворни цели, или за време на нивниот живот или во тестамент.

Највлијателна основа во светот

Нивната фондација Сиетл е веројатно највлијателната приватна фондација во светот, со придонес вреден скоро 50 милијарди долари. Од основањето во 2000 година, тој се фокусираше на глобалното здравство, развојот и образованието во Соединетите држави. Сепак, постои можност дека по консензуалниот развод, Мелинда Гејтс можеби ќе сака да основа своја фондација и да донира пари за други цели.

– Нема посебна причина да се мисли дека нешто ќе се промени со фондацијата и нејзината работа. Тој има големи средства. Има професионален персонал од 1.600 луѓе. Има голем број на навистина развиени програми. За мене, големото прашање е дали на Мелинда и остануваат доволно средства по разводот? И, ако е така, што ќе стори во однос на создавањето сопствен пат како независен филантроп – рече Калахан.

Можноста дека Мелинда Гејтс можеби ќе сака да продолжи сама ќе биде под посебна контрола откако Мекензи Скот, која се разведе од шефот на Амазон, Џеф Безос, го запрепасти филантропскиот свет со донирање на повеќе од четири милијарди долари за четири месеци минатата година. Безос чуваше три четвртини од акциите на Амазон во разводот, додека Скот доби акции во вредност од околу 36 милијарди долари, што ја прави една од најбогатите луѓе во светот.

Таа напиша дека се чувствува принудена да брза донации затоа што пандемијата ги уништува животите на Американците, кои веќе се бореа.

Гејтс е четвртиот најбогат човек во светот

Некогаш најбогатиот човек на светот, Бил Гејтс сега, според магазинот Форбс, поседува имот вреден 131 милијарда долари. Тоа е помалку од Безос, кој има околу 197 милијарди долари нето, но сепак е доволно за да го постави Гејтс на четвртото место на листата на најбогати луѓе во светот.

Калахан верува дека Бил и Мелинда Гејтс сепак можат да донираат огромни суми пари, а постојат индиции дека Мелинда можеби ќе сака да се фокусира на зајакнување на жените, што е еден од главните интереси на нивната фондација во последните пет години.

– Секоја година, Фондацијата Гејтс издаваше годишно писмо напишано од Бил Гејтс. И тогаш пред неколку години заедно започнаа да го пишуваат тоа писмо. И тоа некако се сметаше за знак на нејзино посилно учество и желба да игра заедничка улога во обликувањето на приоритетите на „Јаху њуз“.

Бил и Мелинда се венчаа во 1994 година на Хаваите. Тие се запознаа откако таа започна да работи во Мајкрософт во 1987 година. Во своите мемоари од 2019 година, Мелинда Гејтс пишуваше за своето детство, живот и приватните тешкотии што ги доживеа како сопруга на славна личност и како мајка која остана дома со три деца. Таа го освои срцето на Гејтс по состанокот на работна вечера, ја сподели нејзината љубов кон загатките и го порази во игри по математика.

Како јавна личност на фондацијата која помага во борбата против ковида-19, Бил Gејтс се најде на удар на критичарите затоа што тој е силен поборник за правата на интелектуална сопственост за производство на вакцини. Додека Гејтс вели дека заштитата на рецептите за вакцини ќе обезбеди поттик за истражување и развој, критичарите велат дека ваквиот менталитет го попречува снабдувањето со вакцини во корист на профитот на компанијата.

Минатата година Гејтс изјави дека ја напушта администрацијата на Мајкрософт за да се фокусира на филантропијата. Гејтс беше извршен директор на „Мајкрософт“ до 2000 година и оттогаш тој постепено го намалува учеството во водењето на компанијата што ја основал со Пол Ален во 1975 година. Тој ги остави своите дневни задачи во компанијата во 2008 година, а беше претседател на управниот одбор на компанијата до 2014 година.

Меѓународниот медицински корпус, непрофитна организација од Лос Анџелес, која обезбедува итни медицински и други здравствени услуги ширум светот, доби значително финансирање од фондацијата Гејтс. Во период од неколку години, тие добија милиони долари, за кои организацијата рече дека се клучни во нејзината мисија.

– Секојпат кога ќе избувне криза, фондацијата Гејтс доаѓа на помош, обезбедувајќи итна поддршка за најтешко погодените заедници, без разлика дали станува збор за ебола во Западна Африка, полио во Камерун или колера на Хаити Убеден сум дека филантропската страст и посветеноста на Бил и Мелинда Гејтс ќе продолжат уште долго – се наведува во изјавата на директорот на оваа организација.

Коронавирус