сабота, 15. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Штетите од несреќата кај Болоња проценети на 10 милиони евра

Штетите од несреќата кај Болоња проценети на 10 милиони евра

Штетите од несреќата во понеделникот на автопатот близу аеродромот кај италијанскиот град Болоња, по која избувна голем пожар во кој загина едно лице, а околу 140 беа повредени, се проценети на 10 милиони евра.

Претставник на службата за цивилна заштита на Болоња информира дека според досегашната проценка, при пожарот се уништетни десетина возила и се предизвикани штети на два ватосалони, на една продавница и на една станбена зграда.

Според него, оваа проценка на штетите не е конечна, бидејќи останува да се утврдат уште оштетувањата на две училишта.

Несреќата се случи при судар на два камиони, од кои едниот пренесувал запаливи материјали, при што дојде до експлозија и пожар кој од автопатот се прошири на блискиот паркинг.

При експлозијата е оштетен и мост на автопатот, за чија санација според италијанскиот министер за инфраструктура и транспорт Данило Тонинели, ќе бидат потребни најмалку пет месеци и околу милион евра.

МИА

Коронавирус