среда, 2. декември 2020. Вести денес: 184
home Вести

Шпанско село се избори за топлес

Шпанско село се избори за топлес

Жените во едно село во близина на Барселона се изборија на јавен базен да можат да дојдат топлес.

Жените од селото Ламетља дел Ваљес со 61 отсто гласаа на базен да можат да дојдат топлес. Право на глас имаа жените постари од 16 години, а 379 излегоа на гласање.

Резултатот е равно легален, а гласањето беше организирано од локалната власт на Каталонија.

Жителките на ова село одлучиле ова прашање да се реши по пат на гласање, откако минатата година две жени биле натерани да го облечат горниот дел од костумот за капење.

Селото има 8 илјади жители и е оддалечено 35 километри северно од Барселона.

Коронавирус