понеделник, 25. мај 2020. Вести денес: 101
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Шпанскиот суд со налог за апсење на Пуџдемон

Шпанскиот суд со налог за апсење на Пуџдемон

Врховниот суд на Шпанија издаде европски налог за апсење на поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон.

Налогот е издаден откако судот претходно денеска судот ги осуди каталонските сепаратисти на затворски казни од девет до 13 години.

Пуџдемон од 2017 година е во егзил во Белгија.

Коронавирус