понеделник, 23. мај 2022. Вести денес: 5
home Вести

Шпанскиот премиер на средба со лидерот на Каталонија

Шпанскиот премиер на средба со лидерот на Каталонија

Шпанскиот премиер Педро Санчез најави дека планира да се сретне со каталонскиот лидер Квим Тора во Барселона првата недела од февруари.

Санчез претходно вети дека ќе почне дијалог со каталонските лидери со цел да изнајде политичко решение за најголемата политичка криза во последните неколку децении.

Коронавирус