четврток, 29. октомври 2020. Вести денес: 0
home Вести

Шпански функционер, близок до премиерот, позитивен на коронавирус

Шпански функционер, близок до премиерот, позитивен на коронавирус
epa08331482 An ambulance arrives at Gregorio Maranon Hospital in Madrid, Spain, 30 March 2020. Spain is on its 16th day of lockdown as Spanish government has announced a temporary stop to all construction works and other non-essential economic activities as the Mediterranean country suffers one of the worst outbreaks of the pandemic COVID-19 disease caused by the SARS-CoV-2 coronavirus. EPA-EFE/JuanJo Martin

Шефот на шпанскиот Центар за вонредни ситуации при Министерството за здравство Фернандо Симон, кој го предводеше тимот за борба против новиот коронавирус, е позитивен на Ковид-19, соопшти неговата заменичка Mарија Хозе Сиера.

epa08329954 A handout photo made available by Spanish Government shows tv frame of Emergency and Alert Center Coordination chairman Fernando Simon during the press conference about coronavirus crisis after the Extraordinary Cabinet Meeting held at Moncloa Palace in Madrid, Spain, 29 March 2020. Spain faces the 15th consecutive day of national lockdown in an effort to slow down the spread of the pandemic COVID-19 disease caused by the SARS-CoV-2 coronavirus. EPA-EFE/Spanish Government HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Симон одржуваше редовни контакти со шпанскиот премиер Педро Санчез.

Сиера, исто така, информираше дека е променет трендот на заболување, па сега бројот на новозаразени е за 12 отсто поголем од претходниот ден, а досега растот беше од 20 отсто.

Од првиот случај на коронавирус во Шпанија на 30 јануари, досега се потврдени 85.195 случаи на зараза. Од последиците на овој вирус во таа земја досега починаа 7.340 пациенти, а се излекуваа 16.780 лица. Од Шпанија повеќе заразени имаат само САД и Италија.

Коронавирус