петок, 21. јануари 2022. Вести денес: 24
home Вести

Шпанија: За викендот спасени 325 имигранти

Шпанија: За викендот спасени 325 имигранти

Шпанската поморска служба за спасување викендов спасила 325 имигранти во Средоземното Море.

Уште 150 имигранти се спасени во саботата. Тие се наоѓале во пет чамци, меѓу кои и кајак.

Агенцијата за миграција на ОН (ИОМ) соопшти дека околу 15.000 имигранти од почетокот на годинава стигнале во Шпанија преминувајќи го Гибралтарскиот Проток.

Коронавирус