сабота, 15. август 2020. Вести денес: 51
home Вести

Шпанија со план за инвестиции од 150 милијарди евра за закрепнување на економијата

Шпанија со план за инвестиции од 150 милијарди евра за закрепнување на економијата
epa08518425 A general view of Madrid's Stock Exchange Market, Spain, 30 June 2020. Spain's main stock index IBEX 35 dropped 0,64 percent at the end of the trading day reaching 7,200 points. EPA-EFE/Vega Alonso

Шпанската Влада разработува инвестициски план за 150 милијарди евра, кој ќе биде финансиран од фондови на ЕУ.

– Целта е да и помогнеме на економијата на земјата да закрепне по пандемијата на коронавирусот, изјави денеска шпанскиот премиер Педро Санчез.

Се работи за државен инвестициски план, кој ќе ги мобилизира и приватните ресурси, прецизира Санчез.

Откако ќе биде разработен, Шпанија ќе го претстави својот план за финансирање во Брисел.

Коронавирус