понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 16
home Вести

Шпанија по третпат ги продолжува рестриктивните мерки

Шпанија по третпат ги продолжува рестриктивните мерки

Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека ќе му предложи на Парламентот да одобри трето 15-дневно продолжување на рестриктивните мерки со цел запирање на ширењето на пандемијата на новиот коронавирус.

Според предлогот, рестриктивните мерки треба да бидат во сила до 9 мај.

Санчез додаде дека сака ограничувањата за најмладите да бидат олеснети, така што од 27 април на децата ќе им биде дозволено да излегуваат надвор, но „со ограничувања и под услови што овозможуваат да се избегне зараза“.

Шпанија започна да ги олеснува ограничувањата што ги воведе на 14 март со активирање на некои економски сектори, вклучително и производството.

Сепак, мнозинството граѓани се уште се наоѓаат во своите домови, а можат да излезат надвор само за итна потреба – до продавница или аптека и лекар.

Коронавирус