петок, 18. септември 2020. Вести денес: 117
Во живо

Протест во Ѓорче Петров против дивеењето и трките на улиците

home Вести

Шпанија ново жариште во Европа, го надмина бројот на заразени во Италија од коронавирусот

Шпанија ново жариште во Европа,  го надмина бројот на заразени во Италија од коронавирусот

Шпанското Министерство за здравство соопшти дека во земјата се регистрирани нови 7.000 заразени лица со Ковид-19.

Вкупниот број на инфицирани со новиот коронавирус во Шпанија веќе изнесува 124.736, наспроти Италија која во овој момент има 119.827 заболени лица. Бројот на смртни случаи во Шпанија достигна 11.744, соопшти Институтот „Џон Хопкинс“.

Засега бројот на починати во Италија е 14.681 лица.

Коронавирус