недела, 5. декември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Шпанија: Епидемијата со Ковид-19 е вон контрола, над 20.000 новозаболени

Шпанија: Епидемијата со Ковид-19 е вон контрола, над 20.000 новозаболени

Шпанија, која неделава стана прва земја во Западна Европа во која бројот на заразени надмина еден милион, вчера повторно бележи рекорден број на нови случаи – 20.986.

Според министерот за здравство Салвадор Илја, епидемијата сега е „надвор од контрола“ во многу области на Шпанија. Властите анализираа дали, како и Франција и други европски земји, да воведе полициски час, но таа одлука беше одложена.

Вкупно 1.026.281 лице се заразени во Шпанија. Повеќе од 34.000 луѓе починаа како резултат на инфекцијата со вирусот, а уште 155 смртни случаи поврзани со Ковид-19 се регистрирани од последните извештаи.

Коронавирус