вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 169
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

Шпанија: Бројот на новозаразени во август трипати поголем од јулскиот просек

Шпанија: Бројот на новозаразени во август трипати поголем од јулскиот просек

Шпанија регистрираше 1.833 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, соопшти денеска Министерството за здравство, што е под пост-карантинскиот рекорд од 2.987 во петокот, но над три пати повеќе од јулискиот просек.

Дневните статистики за инфекции се помали во понеделник поради помалку дијагностицирани во недела.

Кумулативни случаи, кои вклучуваат резултати од тестови на антитела на пациенти кои можеби се веќе оздравеле, се искачија на 359.082, со 32.389 откриени во последните седум дена, соопшти Министерството.(МИА)