петок, 20. мај 2022. Вести денес: 0
home Вести

Шпанија бара каталонскиот Парламент да се откаже од Пуџдемон

Шпанија бара каталонскиот Парламент да се откаже од Пуџдемон

Шпанската вицепремиерка Сораја Саенс де Сантамарија побара од претседателот на каталонскиот Парламент да ја повлечат поддршката за Карлес Пуџдемон и да почнат консултации за нов кандидат за лидер на покраината.

Пуџдемон сега е единствен кандидат и се наоѓа во Белгија каде пребега и по него шпанските власти имаат распишано потерница.

Утврдувањето на Пуџдемон за лидер треба да се случи по дебати кои требаше да почнат вчера, но беа одложени од претседателот на Парламентот Рожер Торент поради судски пречки за кандидатурата на поранешниот лидер.

Коронавирус