недела, 2. април 2023. Вести денес: 23
home Вести

Шокантни фотографии од пожарот во Амазонија, невидена катастрофа за Земјата

Шокантни фотографии од пожарот во Амазонија, невидена катастрофа за Земјата

Шумските пожари ја зафатија цела планета, црниот чад се шири од Алјаска до Амазонија, а научниците укажуваат дека тоа не е случајност бидејќи јули бил најтоплиот месец забележан во историјата на Земјата.

Големите пожари се забележуваат и од Вселената преку сателитските снимки.

Климатските експерти велат дека пожарите се делумно предизвикани од глобалното затоплување, поради што полесно и се шират.

Просечната глобална температура во јули била за 0,95 Целзиусови степени над просечната температура од 15,8 степени во 20 век, што го прави овој месец најтопол во последните 140 години.

Секојдневните нови фотографии сведочат за огромната трагедија која и се случува на Земјата. „Белите дробови“ на планетата, како што ја нарекуваат Амазонија се повеќе се уништува, а во големите пожари настрадани се и огромен број животни.