вторник, 18. мај 2021. Вести денес: 152
home Вести

Шокантни докази за пожарот: Противпожарниот аларм се вклучил два пати, но веќе било доцна- еве кој е виновен за хаваријата!

Шокантни докази за пожарот: Противпожарниот аларм се вклучил два пати, но веќе било доцна- еве кој е виновен за хаваријата!

Досега се сослушани околу 30 лица во врска со синоќешниот пожар во катедралата Нотр Дам, соопшти претставник на париското правосудство. Најголемиот дел од нив работеле на реставрација на катедралата.

Според претставникот на париското правосудство, кој побарал да остане анонимен, противпожарниот аларм синоќа се огласил двапати. Првиот пат, неколку луѓе, меѓу кои и пожарникари кои биле постојано на градилиштето, отишле под покривот да видат што се случува, но ништо не откриле. Вториот пат било предоцна, бидејќи ветрот бил пресилен.

На случајот работат меѓу 40 и 50 истражители, но не им е дозволено да влезат во катедралата од безбедносни причини.

Коронавирус