четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

ШОК ВО КИНА: Коронавирусот пронајден во сладолед

ШОК ВО КИНА: Коронавирусот пронајден во сладолед

Во Кина коронавирусот е пронајден во еден вид на сладолед поради што целата серија е повлечена од продажба, соопшти владата.

Компанијата Dakiaodao Food во градот Тјенчин е затворена, а вработените се тестирани на коронавирус.

Нема податоци дека некој заболел преку сладоледот. Најголем број од овој сладолед, 29.000 парчиња, не е продаден. Властите успеале да влезат во трагата на 390 продадени сладоледи во градот.

Сладоледот е направен од новозеландско млеко во прав и сурутка во прав од Украина. Кинеската влада сугерира дека вирусот е увезен преку состојките, иако експертите се сомневаат во тоа.

Коронавирус