четврток, 9. јули 2020. Вести денес: 42
МЕГА БОМБА

ВИДЕО: Тежок меѓународен блам на Заев, лажеа дека спречиле хибриден напад, а Заев пред пранкери го напаѓа Макрон, затвора аеродром, ќе населува мигранти

home Вести

Шојгу го повика Еспер да присуствува на парадата во Москва

Шојгу го повика Еспер да присуствува на парадата во Москва

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу го покани својот американски колега Марк Еспер да присуствува на воената парада во Москва на 24 јуни во чест на победата над нацистичка Германија, јави ТАСС.

Рускиот претседател Владимир Путин на 26 мај во разговор со министерот Шојгу рече дека воената парада ќе се одржи на 24 јуни и појасни дека го одбрал тој датум затоа што на 24 јуни 1945 година на Црвениот плоштад била одржана „легендарна воена парада во чест на оние кои ги одбраниле Москва, Ленинград и Сталинград, ја ослободиле Европа и упаднале во нацистичкиот Берлин“.

Според најавата од руското Министерство за одбрана, парадата на 24 јуни, на која ќе учествуваат 14.000 руски војници, ќе трае околу 90 минути.

Парламентарни избори 2020