среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Шкотската премиерка се извини за прекршување на епидемиолошките мерки

Шкотската премиерка се извини за прекршување на епидемиолошките мерки

Шкотската премиерка Никола Старџон се извини за кршењето на мерките за сузбивање на коронавирусот, откако е забележана дека ја отстранила мзаштитната маска за време на еден погреб.

Фотографијата објавена во шкотски „Сан“ ја прикажува Старџон како разговара со три жени во еден бар, држејќи се на дистанца, но без маска.

Епидемиолошките мерки во Шкотска предвидуваат задолжително носење маска во затворен простор, освен на маса, а маската мора да се носи додека гостите се движат.

Старџон присуствувал на погреб на владин претставник, пренесува Гардијан.

– Накусо ја тргнав маската. Тоа беше глупава грешка и навистина ми беше жал, рече премиерката. Таа додаде дека секој ден размислува за важноста на носење маска и затоа сака да се извини.

– Направив грешка и жал ми е, рече Старџон.

Коронавирус