среда, 1. февруари 2023. Вести денес: 3
home Вести

Шкотска прва во светот воведува минимална цена на алкохолот

Шкотска прва во светот воведува минимална цена на алкохолот

Шкотска стана прва земја во светот која воведува минимална цена на алкохолот, што значи дека трговците сега ќе мора да обезбедат една единица алкохол да нема цена под 50 пени.

Ваквата владина мерка треба да обезбеди намалување на голем број смртни случаи на годишно ниво, кои се поврзани со алкохолот.

Како што се наведува, тоа значи дека шише вино од 750 милилитри, кое содржи 13 отсто алкохол, нема да може да се продава за помалку од 4,88 фунти, шише виски од 700 милилитри и со 40 отсто алкохол нема да биде поевтино од 14 фунти, а две литри пијалак, кој содржи пет проценти алкохол за пет фунти.

Шкотската Влада ги предупреди трговците дека нема да има период на прилагодување, а дозволите за продажба ќе се одземаат доколку се прекрши законот.

Секоја недела во Шкотска животот го губат 22 лица поради болести поврзани со алкохолот, а тој здравствен проблем ја чини земјата повеќе од три милијарди фунти годишно.