вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 62
home Вести

Шише виски „Макален“ од 1926 година продадено за рекордни 1,9 милиони долари

Шише виски „Макален“ од 1926 година продадено за рекордни 1,9 милиони долари

На аукција на куќата „Кристи“ шише од шкотското виски „Макалан“ од 1926 година е продадено за рекордни 1,9 милиона долари, со што стана најскапото шише што кога било е продадено на некоја аукција.

Ова е вторпат овој вид виски да постигнува рекордна цена, бидејќи минатата година, исто така, на аукција во „Кристи“, шише од ова виски беше продадено за 1,2 милиона долари, пренесе Си-Ен-Ен.

Вискито било произведено во 1926 година и чувано во буре, од каде потоа биле наполнети 40 шишиња, од кои само 14 добиле етикета на „фин и редок пијалок“.

Ова шише виски беше една од 460-те шишиња продадени од една приватна колекција, што целата беше продадена за околу 10 милиони долари.

Коронавирус