вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 25
home Вести

Шеста ноќ по ред насилни протести во Барселона

Шеста ноќ по ред насилни протести во Барселона

Протестите во Барселона во знак на поддршка на шпанскиот рапер Пабло Хасел, кој е обвинет за навреда на монархијата и величење на тероризмот, продолжија и синоќа, шеста ноќ по ред.

Како и претходните денови, вчера во Барселона почнаа мирни протести, а уметниците нацртаа мурал со кој го го критикуваа шпанскиот крал Филипе Шести и неговиот тратко, поранешниот шпански крал Хуан Карлос и искажаа солидарност со Хасел.

Демонстрантите воглавно облечени во темна облека маршираа од центарот на Барселона до седиштето на Националната полиција, каде врз зградата фрлаа камења, шишиња, отпад и петарди, на што возврати полицијата.

Продавниците во центарот на Барселона повторно беа мета на вандалите.

Повеќе од сто луѓе се приведени поради судири со полицијата од 16 февруари, кога беше уапсен Хасел и испратен на издржување на деветмесечна затворска казна поради своите твитови и текстови кои ја навредуваат шпанската монархија и го величаат тероризмот.

Протести вчера имаше и во другите шпански градови, но поминаа мирно.

Коронавирус