сабота, 19. јуни 2021. Вести денес: 86
home Вести

Шефот на СЗО ја поздрави одлуката на САД за суспензија на патентите за вакцини против коронавирус

Шефот на СЗО ја поздрави одлуката на САД за суспензија на патентите за вакцини против коронавирус

Шефот на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус ја поздрави „историската одлука“ на САД да поддржат привремено укинување на патентите за вакцини против коронавирус.

-Им честитам на САД за таа историска одлука во корист на правдата за вакцината, која фаворизира благосостојба за сите во ова клучно време. Ајде, одиме сите напред брзо, солидарно, градејќи се на генијалноста и посветеноста на научникот кој произвел спасоносни вакцини против короната”, твитна генералниот директор на Светската здравствена организација.

Шефот на СЗО лобира со месеци, секогаш кога ќе се укаже можност, во корист на оваа мерка, предложена од СЗО во Индија и Јужна Африка.

Поддршката на Белата куќа за привремено укинување на правата на интелектуална сопственост „ги рефлектира мудроста и моралното раководство на САД да ја поддржат правичноста на вакцината и да работат на ставање крај на оваа пандемија“, напиша Тедрос на Твитер.

ЕУРО 2020

Македонија