недела, 29. јануари 2023. Вести денес: 65
home Вести

Шефот на Пентагон во посета на Авганистан

Шефот на Пентагон во посета на Авганистан

Министерот за одбрана на САД, Џејмс Матис денеска пристигна во ненајавена посета на Авганистан.

Во делегацијата предводена од Матис е и претседателот на Советот на генералштабовите на вооружените сили на САД генерал Џозеф Данфорд.

Тие двајца ќе се сретнат со новиот командат на армијата на САД и НАТО во земјата генерал-полковник Остин Скот Милер и со претседателот на Авганистан Ашраф Гани. Се очекува да се разговара за напредокот во мировните преговори со талибанците.

МИА