петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 201
home Вести

Шефот на кинеската дипломатија се состана со лидерот на Северна Кореја

Шефот на кинеската дипломатија се состана со лидерот на Северна Кореја

Членот на Државниот совет на Кина и министер за надворешни работи Ванг Ји, кој е во дводневна посета на Пјонгјанг, се сретна со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун.

Кратките соопштенија, на кинеската телевизија и блогот на кинеското Министерство за надворешни работи, не содржат никакви информации за темите кои биле дискутирани.

Претходно, денеска кинескиот министер за надворешни работи се сретна со својот севернокорејски колега и го увери, дека Пекинг целосно ги поддржува напорите на Северна Кореја да ја развива својата економија по воведувањето на санкции од ОН, што резултираше со намалување на трговијата меѓу Кина и Северна Кореја за околу 90 отсто.

Во март Ким Џонг-ун беше во прва посета на Кина откако дојде на власт пред шест години. На крајот на април, се одржа  историската средба со јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин, а наскоро се очекува Ким да се состане со американскиот претседател Доналд Трамп.

МИА

Локални избори 2021