среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 129
АКТУЕЛНО

Повторно над 2.000 заболени од коронавирус во земјава

home Вести

Шангај во опасност поради силни дождови и ветрови

Шангај во опасност поради силни дождови и ветрови

Во кинеската метропола Шангај е прогласено жолто предупредување поради силните дождови и ветрот кој дува со 20 метри во секунда.

Метеоролозите очекуваат да наврнат до 40 литри дожд по метар квадратен, поради што на граѓаните им се препорачува да не патуваат далеку со возилата и да ги избегнуваат рекламните паноа и другите објекти кои можат да попуштат од ударите на ветрот.

Поројните дождови веќе ги зафатија провинциите Шенси и Сичуан, предизвикувајќи штета на домовите на над 260.000 луѓе.

МИА

Коронавирус