недела, 16. јануари 2022. Вести денес: 96
home Вести

Северна Кореја забрани туристички посети на државата поради корона вирусот

Северна Кореја забрани туристички посети на државата поради корона вирусот

Северна Кореја привремено им забрани на странските туристи да влезат во земјата, поради појавата на новиот коронавирус во Кина, објави денеска кинескиот тур-оператор Јанг Пајонер Турс.

Одлуката е донесена затоа што најголем број туристи доаѓаат од Кина, а потегот е донесен како превентивна мерка.

Таа одлука ќе важи се додека вирусот не се стави под контрола.

Во Северна Кореја, една од најголемите индустрии со кои буџетот се полни со девизи е туризмот, пред се заради санкциите што ги воведоа САД и западни држави.

Коронавирус