четврток, 16. септември 2021. Вести денес: 79
home Вести

Северна Кореја стави околу 380 странци во карантин поради Ковид-19

Северна Кореја стави околу 380 странци во карантин поради Ковид-19

Северна Кореја стави во карантин околу 380 странци за да ги спречи појава на коронавирусот, јавија државните медиуми.

Претходно, земјата го прекина железничкиот сообраќај кон и од Кина и Русија.

Севернокорејските медиуми не откриваат повеќе детали за тоа што странците кои се во карантин, но се претпоставува дека се работи за странски дипломати во Пјонгјанг и оние кои дошле во земјата дошле за некаква работа.

Пјонгјанг засега тврди дека во земјата нема болни од новиот коронавирус, но на почетокот од месецов беше воведен едномесечен карантин, а се спроведуваат посилни мерки за надзор на луѓето кои се разболуваат.

Коронавирус