среда, 29. март 2023. Вести денес: 136
home Вести

Северна Кореја почна со демонтирање на локацијата за лансирање ракети

Северна Кореја почна со демонтирање на локацијата за лансирање ракети

Северна Кореја почна да ја демонтира локацијата од која лансираше ракети, а која се наоѓа во северозападниот дел на земјата, јави Би-Би-Си.

На сателитските снимки од Сохае станицата, се гледа дека Северна Кореја најверојатно почнала со демонтажата, како што и вети во јуни, по средбата на американскиот и севернокорејскиот претседател Доналд Трамп и Ким Џонг-ун.

На средбата во Сингапур, Трамп и Ким се договорија Северна Кореја да почне со денуклеаризација, но според неодамнешните извештаи на американските разузнавачки служби, можно е Пјонгјанг тајно да продолжува со својата програма на вооружување.

Според тие извештаи, Северна Кореја ја надградува локацијата за нуклеарно вооружување во Јонгбјон и го забрзува збогатувањето на други тајни локации.

МИА