понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 37
home Вести

Северна Кореја: Не очекувајте да ја смениме политиката за нашата нуклеарна програма

Северна Кореја: Не очекувајте да ја смениме политиката за нашата нуклеарна програма

Северна Кореја не планира да прави промени што се однесува до политиката на земјата за нуклеарна и ракетна програма, пишува националната новинска агенција во Пјонгјанг.

Од Пјонгјанг испраќаат порака до светот да не очекува никаква промена во политиката на земјата и дека нејзината суштина како непобедлива сила не може да се занемари ниту да се надмине.

„Пробните обиди на САД против Северна Кореја во политички, економски, воени, дипломатски и во сите други сфери не можат да го сопрат напредокот на нашата земја“, стои во соопштението од Пјонгјанг.

Изминатава година Северна Кореја изврши вкупно 16 тестови на проектили, а досега најсилната нуклеарна проба се случи на трети септември.

Коронавирус