понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 5
home Вести

Северна Кореја лансираше неидентификуван проектил

Северна Кореја лансираше неидентификуван проектил

Северна Кореја лансираше утринава неидентификуван проектил кон отвореното море, соопшти јужнокорејската војска.

Лансирањето се случило во време кога пристигнуваат апели од Пјонгјанг, САД и Јужна Кореја да ги запрат „непријателските политики“.

Ројтерс пренесува дека јужнокорејската војска не издала детално соопштение, но јапонското министерство за одбрана соопшти дека се работи за балистичка ракета, без дополнителни објаснувања.

Локални избори 2021