недела, 19. септември 2021. Вести денес: 14
АКТУЕЛНО

ЦРН РЕКОРД НА ПОЧИНАТИ ВО ЗЕМЈАВА: Денеска над 40 починати, НАЈМЛАДИОТ НА САМО 18 ГОДИНИ!

home Вести

Северна Кореја ќе испрати спортисти и делегација на високо ниво на ЗОИ во Јужна Кореја

Северна Кореја ќе испрати спортисти и делегација на високо ниво на ЗОИ во Јужна Кореја

За време на преговорите со Сеул, официјален Пјонгјанг соопшти дека ќе испрати спортисти и делегација на високо ниво на зимската Олимпијада во Пјонгчанг, во Јужна Кореја следниот месец.

Северна Кореја во Пјонгчанг ќе испрати и танчари, музичари и демонстрациски тимови по теквондо.

На првите, по две години, директни преговори меѓу двете Кореи, кои се одржаа утрово на граничниот премин Панминџон во демилитаризираната зона, Сеул предложи преговори меѓу претставници на вооружените сили на двете земји заради намалување на тензиите, како и обединување на разделените семејства по повод лунарната Нова година, која ќе се прославува следниот месец.

Коронавирус