петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 201
home Вести

Северна Кореја и натаму има ракетни бази

Северна Кореја и натаму има ракетни бази

Вашингтонскиот Центар за стратешки и меѓународни студии денеска објави дека лоцирал „најмалку 13 од 20-те тајни ракетни бази во Северна Кореја“.

Центарот во својот извештај наведува во некои од објектите се забележуваат активности за одржување и мали подобрувања во инфраструктурата.

Објектите споменати во извештајот на оваа американска тинк-тенк организација се распоредени во оддалечените планински области низ Северна Кореја и може да се користат за складирање балистички проектили со различен дострел, при што за најголемите од нив се верува дека имаат капацитет да стигнат до САД.

Северна Кореја не го признава постоењето на ниту една од тие ракетни бази, а прецизното откривање на нуклеарното и ракетното оружје, според аналитичарите, се важен дел од договорот за денуклеаризација.

На самитот во Сингапур во јуни, севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и американскиот претседател Доналд Трамп се обврзаа да работат на денуклеаризација, но за нивниот договор се уште нема конкретна реализација, а разговорите се одвиваат тешко.

Центарот посочува дека нивните податоци укажуваат пред каков предизвик во преговорите е Вашингтон, кој се обидува да го убеди Пјонгјанг да се откаже од нуклеарното оружје и балистичките ракети.

Локални избори 2021