среда, 7. декември 2022. Вести денес: 177
home Вести

Северна Кореја го зголемила производството на нуклеарно гориво

Северна Кореја го зголемила производството на нуклеарно гориво

Американските разузнавачки агенции веруваат дека Северна Кореја во претходните месеци го зголемила производството на гориво за нуклеарно оружје на повеќе тајни локации и настојува тоа да го сокрие, додека истовремено бара отстапки во нуклеарните преговори со САД, објави телевизиската мрежа Ен-Би-Си њуз.

Американската телевизија се повикува на изјави од петмина неименувани американски високи претставници, кои тврдат дека Пјонгјанг го интензивирал производството на збогатен ураниум за нуклеарно оружје.

Во извештајот се наведува дека разузнавачките проценки заклучуваат оти Северна Кореја има повеќе од една тајна нуклеарна локација, покрај веќе познатата постројка за производство на нуклеарно гориво во Јонгбјон.

– Апсолутно постои доказ дека се обидуваат да ги измамат САД, истакнал еден од американските претставници за Ен-Би-Си.

ЦИА не сакала да ги коментира овие наводи, а Стејт департментот соопшти дека не може да потврди ниту да коментира разузнавачки прашања. Белата куќа, исто така, не одговорила со никаков коментар.

МИА

Qatar 2022