недела, 31. мај 2020. Вести денес: 0
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Северна Ирска планира повторно да ги отвори продавниците за алкохол

Северна Ирска планира повторно да ги отвори продавниците за алкохол

Регионалната Влада на Северна Ирска планира да дозволи повторно да се отворат специјализираните продавници за алкохолни пијалаци, соопшти денеска министерот за правда.

Северноирските власти на почетокот од неделава наредија затворање на продавниците за алкохол што предизвика критики од страна на политичари и трговци, затоа што со тоа се зголеми притисокот врз, и без тоа, преоптерените супермаркети, каде исто така се продаваат алкохолни пијалаци.

Во Северна Ирска има 275 лица заразени со коронавирусот, а 13 се починати.

Коронавирус