четврток, 6. август 2020. Вести денес: 59
home Вести

Сеул забрани увоз на живина од Австралија поради птичји грип

Сеул забрани увоз на живина од Австралија поради птичји грип

Министерството за земјоделство на Јужна Кореја забрани увоз на месо од живина и јајца од Австралија, откако таму се појави екстремно патоген птичји грип, објавено е денеска во Сеул.

Забраната била воведена откако било откриено дека кокошки и јајца во Германија биле заразени со вирусот Х7Н7 на фарма на југот на Австралија.

На жителите им е советувано да се воздржат од посета на фарми и да не купуваат животни од погодените региони.

Се додава дека птичјиот грип Х7Н7 е многу патоген и може да предизвика сериозни заболувања или дури и смрт. (МИА)

Коронавирус