вторник, 13. септември 2022. Вести денес: 129
home Вести

Сериозни обвинувања: Исчезнатиот новинар на „Вашингтон пост“ е убиен во саудискиот конзулат во Истанбул

Сериозни обвинувања: Исчезнатиот новинар на „Вашингтон пост“ е убиен во саудискиот конзулат во Истанбул

Турските власти изјавија дека веруваат оти новинарот на „Вашингтон пост“ Џамал Кашоги, кој се води како исчезнат веќе неколку дена, е убиен во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул.

Кашоги, кој е саудиски државјанин, за последен пат бил виден кога го посетил конзулатот во вторникот. Според едно официјално лице, првичната истрага упатува на тоа дека Кашоги е убиен внатре, иако Турција засега нема дадено ниеден доказ за своето тврдење.

Саудиска Арабија ги отфрла овие обвинувања и изјави дека работи на негово пронаоѓање.

„Вашингтон пост“ соопшти дека евентуалното убиство на Кашоги би бил монструозен чин, додека во исто време, ова би можело да предизвика голема криза во односите помеѓу Турција и Саудиска Арабија.

Џамал Кашоги е познат како голем критичар на саудискиот принц Мохамед бин Салман и има 1,6 милиони следбеници на Твитер. Во вторникот, тој отишол во конзулатот за да добие потврда за развод, со цел да може да се ожени со својата свршеница од Турција. Таа вели дека го чекала надвор 11 часа, но тој не излегол.

Коронавирус