понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 103
home Вести

„Селфи“ ќе ја чинеше живот: Се приближи до јагуар, па животното ја нападна (ВИДЕО)

„Селфи“ ќе ја чинеше живот: Се приближи до јагуар, па животното ја нападна (ВИДЕО)

Во зоолошка градина во Аризона јагуар нападна жена која ја прескокна заштитната ограда за да направи селфи со животното.

Нејзините повреди не се опаси по живот, а инцидентот се случил кога жената ја прескокнала бариерата за да се фотографија со јагуар, кој ја протнал шепата низ решетките и ја зграпчил, нанесувајќи ѝ длабоки гребаници.

Директорот Мајк Олсон изјави дека не постои начин луѓето кои ги прескокнуваат заштитните огради да избегнат такви ситуации, бидејќи тие се наоѓаат со причина таму.

Според него, јагуарот и претходно нападнал човек кој ја прескокнал ограда, но не се случил сериозен инцидент како овој. Тој потврди дека инцидентот во саботата е резултат на човечка грешка и јагуарот нема да биде успиен.

Повредена жена се вратила во зоолошката градина за да се извини за инцидентот.

Локални избори 2021