вторник, 30. ноември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Седниците на шпанската Влада преку конференциска врска

Седниците на шпанската Влада преку конференциска врска

Шпанскиот премиер Педро Санчез, почнувајќи од денеска, сите свои состаноци ќе ги оддржува преку видео конференциска врска, откако на министерската Ирена Монтеро и беше потврдено присуството на коронавирус, се наведува во соопштението на владата.

Партнерот на министерката, заменик премиерот Пабло Иглесиас, е ставен во карантин, а сите министри денеска ќе бидат тестирани, пренесоа британските медиуми.

И остатокот од кабинетот ќе биде тестиран и резултатите ќе бидат познати уште попладне, по што и официјално ќе и бидат претставени на јавноста, се наведува во соопштението.

Премиерот Санчез денеска ќе претседава со состанокот на кој ќе учествуваат само министри чие присуство е потребно за да се одобрат новите мерки против ширењето на коронавирусот.

Сите идни состаноци ќе бидат одржани преку видео конференциска врска, се наведува уште во владиното соопштение.

Коронавирус