петок, 3. декември 2021. Вести денес: 135
home Вести

Седма експлозија во Шри Ланка, над 550 повредени

Седма експлозија во Шри Ланка, над 550 повредени

Во предградие на главниот град на Шри Ланка, Коломбо, се случила нова експлозија, по шесте што беа активирани во три цркви и три хотели во градот.

Според полицијата експлозијата се случи во предградието Деивала. Во претходните експлозии, на католички Велигден, загинаа најмалку 185 лица, а над 400 други се повредени.

По седмата експлозија, неофицијално јавуваат локални медиуми, вкупниот број на повредени се искачил на над 550.

Коронавирус