среда, 21. април 2021. Вести денес: 162
home Вести

Се заљубила во затвореник, па поради тоа што го правеле и таа доби затворска казна

Се заљубила во затвореник, па поради тоа што го правеле и таа доби затворска казна

Вработена во затвор која се вљубила во „опасен“ затвореник во најголемиот затвор во Велика Британија е осудена на една година затвор за аферата.

Ешија Ган (27) била осудена откако биле пронајдени докази за забранета врска со Курам Разак (29).

Двајцата размениле бројни телефонски разговори и сексуално експлицитни фотографии и снимки, пренесува The Sun.

Разак издржувал казна од 12 години за грабеж во затворот Бервин.

На суд се вели дека во нејзината соба биле пронајдени фотографии од парот како се бакнува, а таа за Разак во затворот шверцувала и нејзини гаќички.

Исто така, било откриено дека таа го дала својот број на сметката на еден од соработниците на Разак и на таа сметка добила исплата од 1.500 фунти.

Обвинителот Симон Милс изјави дека Гана работи во затворот откако се отворил во февруари 2017 година.

Таа поминала курсеви за спречување на корупција, како и обука на која затворските работници учат да бидат свесни за ризикот од затворениците што се обидуваат да ги заведат и искористат.

Обвинителот исто така рекол дека парот не е особено суптилен кога е во прашање нивната неприлагодена вежба.

Колегите забележале дека Гана помина многу време со Разак и често одела на долги периоди во неговата ќелија.

Голем број на пријави пристигнале до внатрешна истрага и неговиот мобилен телефон кој бил во ќелијата бил прегледан. Обвинителот рече дека Разак честопати ја повикувал чуварката, чиј број бил потпишан со името Кајли Мејсон.

Кога ги слушнале снимките, го препознале гласот на Ајша Ган.

Идентификувани се вкупно 1.213 телефонски повици помеѓу парот.

Двајцата размениле експлицитни секс видеа едни на други, па дури и останале во врската по нејзиното апсење.

Во едно експлицитно видео, Разак ѝ рекол на чуварката: „Не можам да дочекам да те фрлам во кревет следната недела“.

Судот, исто така, рече дека Ган испратил на Разак фотографии од екранот со разговори преку „Вацап“ во кои нејзините колеги зборувале за тактиките за претресувањето на ќелиитеклетки.

Исто така, таа му купувала облека и во негово име уплаќала ливчиња во обложувалници.

Нејзиниот адвокат, Питер Хантер, изјави дека е свесна дека погрешила и дека се кае.

Според него, таа подлегнала на комплиментите и ласкањето на Разак, кратко време откако раскинала долга врска откако нејзиното момче ја изневерило.

-Некој ја покажа својата наклонетост и таа го прифати тоа, што беше глупаво. Таа се покаја и се засрами, рече тој.

Коронавирус