вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 17
home Вести

СЕ ВРАЌА ЛИ ПЕКОЛОТ ВО СВЕТОТ: Во Кина голема бројка на новозаразени за само 24 часа!

СЕ ВРАЌА ЛИ ПЕКОЛОТ ВО СВЕТОТ: Во Кина голема бројка на новозаразени за само 24 часа!

Кина во изминатите 24 часа забележа 101 нов случај на зараза од коронавирус, што е најмногу во таа држава уште од средината на април.

Кинеските власти соопштија дека голем дел од новите случаи, 89 од нив се од западната провинција Ксинјанг, додека во Пекинг е регистриран само еден случај.

Исто така, од новозаразените 27 лица немаат никакви симптоми.

Заклучно со среда, Кина има 84.060 заразени и  4634 починати од коронавирусот.

Коронавирус