среда, 1. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Се уште не се знае точниот број на луѓе заглавени под урнатиот мост во Калкута

Се уште не се знае точниот број на луѓе заглавени под урнатиот мост во Калкута

Спасувачките екипи во индискиот град Калкута се уште немаат точна информација дали и колку луѓе се затрупани под мостот што денеска се урна во овој град.

Локалните медиуми јавуваат дека најмалку пет лица загинале, а осуммина се повредени.

Мостот бил стар 40 години, а причината за неговото уривање засега не се знае. Кога несреќата се случила возила минувале преку мостот, а затрупани останале пет автомобили и еден минибус.

Индиската армија испрати медицински тимови да им помогнат на повредените од блиска полска болница.