вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 122
home Вести

Се урна спортски авион, туристи го спасија пилотот

Се урна спортски авион, туристи го спасија пилотот

Помал спортски авион се урна вчера околу 15 часот кај Хвар, а пилотот, инаку германски државјанин, успеал да се спаси.

Авионот се урна меѓу Сплитски Врати и Хвар. Пилотот е спасен и моторна јахта по наш налог го донесе во пристаништето Хвар, рекоа од службата за трагање и спасување на море.

На јахтата имало словенечки туристи.

Спортскиот авион летал од Дубровник кон Лошињ.

 

Коронавирус