сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 8
home Вести

Се урна место за седење во преполна синагога, повредени најмалку 60 лица

Се урна место за седење во преполна синагога, повредени најмалку 60 лица

Најмалку 60 верници се повредени, од кои некои критично, кога вечерва се урна место за седење во преполна синагога во еврејска населба на Западниот брег, соопшти израелската служба за итни случаи.

Инцидентот се случил во населбата Гиват Зев, северно од Ерусалим.

Портпарол на брзата помош изјави дека околу 10 лица се сериозно повредени. Според портпаролот на полицијата, во тоа време во синагогата имало 650 верници.

Коронавирус