четврток, 28. јули 2022. Вести денес: 181
home Вести

Се урна мал авион во Словенија, еден загинат

Се урна мал авион во Словенија, еден загинат

Мал авион се урна денеска во областа Бовец, во северозападниот дел на Словенија, при што загина словенечки државјанин, соопшти Службата за цивилна заштита и управување со вонредни ситуации.

Од Службата наведуваат дека причините за несреќата се истражуваат.

Авионот што се сруши е од типот „робен ДР400“, кој претежно се користи за влечење едрилици.

На местото на настанот се наоѓаат инспеции од цивилното воздухопловство, полицијата и пожарникари.

МИА

Коронавирус