среда, 14. април 2021. Вести денес: 81
Во живо

Изјава на Мицкоски

home Вести

Се урна американски воен авион во Калифорнија

Се урна американски воен авион во Калифорнија

Американски воен авион, ловец Ф/А-18Е, се урна во близина на Долината на смртта во Калифорнија, околу 240 километри северно од Лос Анџелес.

Борбен авион на американската морнарица се урна во близина на воена станица во Калифорнија, јавија поморските воздушни сили.

Состојбата на пилотот засега е непозната.

Во моментов се води спасувачка акција, соопштија официјални лица од морнарицата, иако е нејасно дали е вклучен повеќе од еден пилот. Авионот, наводно, е морнарички Ф/А-18Е супер хорнет.

„Околу 10:00 часот наутро Ф/А-18E се урна во близина на @NAWS_CL. Во тек се напори за пребарување и спасување“, објавија денеска поморските воздухопловни сили.

Си-ен-ен објави дека полицијата помогнала да се обезбеди областа на несреќата пред да пристигне војската на местото на настанот.

Ф/А-18 е две во едно, и борбен и авион за напад, првично развиен од Мекдонал Даглас – сега Боинг – и Нортроп за американската морнарица и морските корпуси. Сè уште функционира за двете услужни гранки.

Коронавирус