сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 0
home Вести

СЕ СТРЕСЕ ТЛОТО: Во Русија регистриран земјотрес од 5,5 степени

СЕ СТРЕСЕ ТЛОТО: Во Русија регистриран земјотрес од 5,5 степени

Земјотрес со јачина од 5,5 степени ја погоди денеска руските Курилски острови на далечниот исток, објавено е од канцеларијата во Камчатка на геофизичката служба на Руската академија на науките (ГСРА).

Во соопштението на оваа служба се наведува дека епицентарот на земјотресот бил лоциран на 201 километар од градот Северо-Курилск, на длабочина од 40 километри, објави ТАСС С, пренесе Танјуг.